Poznań     info

BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY
POZNAŃ I POLSKA

Projekt: 2014
Powierzchnia: 445,47 m²
Etap: pozwolenie na budowę
Projekt: NAAN Architekci, Menthol Architekci

Projektowany budynek mieszkalny zlokalizowano na narożnej działce w dzielnicy Jeżyce w sródmieściu Poznania. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabudowa zróżnicowana o rożnym charakterze, funkcji i intensywności.

Podstawowym założeniem kompozycyjno-przestrzennym bylo maksymalne wykorzystanie naturalnych uwarunkowań działki, jej orientacji względem stron świata oraz kontekstu urbanistycznego. Projektowany budynek posiada zwarty rzut zbliżony do prostokąta. Jeden z jego boków przylega od strony północnej do istniejącego budynku na działce sąsiedniej. Garaż pięciostanowiskowy został wkomponowany w bryłę budynku.

Kubatura zaprojektowanego obiektu, jej obrys, kształt i forma ma w założeniu kreować dominantę przestrzenną właściwą dla działki narożnikowej w kontekście miejskim. Wejście główne do nowoprojektowanego budynku oraz na posesję zlokalizowane zostało od ulicy od strony wschodniej. Wjazd na posesję proponuje się od strony południowej działki. Od wjazdu utwardzona nawierzchnia zapewnia odpowiedni dojazd do garaży zlokalizowanych w bryle budynku oraz do 2 miejsc postojowych zlokalizowanych na terenie działki wzdłuż granicy południowej.

Zaproponowano budynek czterokondygnacyjny, niepodpiwniczony, o zwartej formie opartej na planie zbliżonym do prostokąta, zwieńczony dachem dwuspadowym o nachyleniu połaci 45°. Południowo-wschodni narożnik budynku został wyoblony w celu podkreślenia narożnikowego charakteru działki.

W zamyśle budynek mial byc prosty, szkachetny w swoich proporcjach i podziałach, z dużymi okami zapewniającymi maksymalne doświetlenie wnętrz.