Poznań     info

BUDYNEK MIESZKALNY JEDNORODZINNY 'SUN GARDEN'
POZNAŃ I POLSKA 

Data: 2013
Powierzchnia: 175.5 m²
Etap: w trakcie realizacji
Projekt: NAAN Architekci, Menthol Architekci

We współpracy z zaprzyjaźnionym biurem projektowym Menthol Architekci zaprojektowaliśmy budynek energooszczędny, którego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wynosi zaledwie 25 [kwh/m²] na rok.
Z założenia, budynek miał być ekonomiczny i energooszczędny, stąd jego zwarta i wzgędnie prosta bryła. Dom zaprojektowano jako dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, oparty na planie zbliżonym do kwadratu, zwieńczony dachem trójspadowym o nachyleniu połaci od 30° do 36°. Nachylenia połaci dachowych przyjęto zgodnie z ustaleniami obowiązującego planu miejscowego.
Wkomponowanie garażu w bryłębudynku zapewnić miało spójność architektoniczną założenia. Niektóre z okien umieszczono głębiej w ścianie tworząc glify okienne, które stanowią element dekoracyjny i lepiej ukierunkowują promienie słoneczne do wnętrza działając jak „łapacze światła”.

Usytuowanie na niewielkiej działce porośniętej młodymi brzozami oraz ekspozycja południowa od strony drogi narzucają określony układ funkcjonalny wewnątrz oraz rozmieszczenie okien.

Dodatkowo brak “pełnowartościowego” nasłonecznionego tarasu zewnętrznego zrekompensowany został poprzez dodatkową przestrzeń zewnętrzną – "sun garden" – zlokalizowany w najbardziej nasłonecznionej części domu. Ten prywatny, wyniesiony “słoneczny ogród” nad garażem, zapewni pasywny odzysk ciepła dla pomieszczeń pierwszego piętra oraz stanowić będzie przestrzeń rekreacji.