Sandycove     info

ROZBUDOWA DOMU JEDNORODZINNEGO SANDYCOVE | CO. DUBLIN | IRLANDIA

Data: 2009
Powierzchnia: 310 m²
Etap: projekt oddany do użytku
Projekt: Adam Rachwał, Katarzyna
Turza-Rachwał

Istniejący dom i działka znajdują się w atrakcyjnym i spokojnym zakątku Sandycove w południowym Dublinie. Frontowa część nieruchomości, w tym elewacja tego XIX  wiecznego domu znajduje się na terenie ochrony konserwatorskiej.  

Zadanie projektowe miało na celu dostarczenie lepszej i bardziej komfortowej, wielofunkcyjnej przestrzeni dla obecnych właścicieli tej dwupoziomowej wiktoriańskiej willi. Ważne dla naszego klienta było również przywrócenie oryginalnej funkcji i znaczenia reprezentacyjnej części domu na parterze.

Tradycyjnie, w wiktoriańskim domu tylnia część i podwórze składają się z serii przestrzeni gospodarczych służących głównej części budynku.
Proponowany projekt zachowuje główną, przednią części domu bez większych ingerencji próbuje natomiast wykorzystać przestrzeń na tyłach domu w celu stworzenia nowych, przestronnych i wielofunkcyjnych przestrzeni, które miałyby zapewnić współczesne potrzeby niemożliwe do zapewnienia w tradycyjnym domu wiktoriańskim – nowe pomieszczenia przewidziane na pracę, zabawę i sen.

W rezultacie, istniejącą, dwupiętrową, tylną część domu o bardzo ciasnych gabarytach wewnętrznych, które czynią tą przestrzeń bezużyteczną, proponuje się wyburzyć i odbudować w nowoczesny, współczesny sposób.

Zaprojektowana nowa, refleksyjna szklana bryła tylnej części domu spoczywa na nowoprojektowanej masywnej części podstawy – dolnego pietra rozbudowy, która to wykończona naturalnym kamieniem nawiązuje do istniejących ścian ogrodu i otoczenia.