Sopot      info

I NAGRODA W KONKURSIE NA OPRACOWANIE KONCEPCJI BUDYNKU MIESZKALNEGO PRZY UL. 3 MAJA
W SOPOCIE

Data: 2012
Powierzchnia: 1900 m²
Etap: budynek oddany do użytku
Projekt: NAAN architekci & CH2 architekci

Budynek mieszkalny 3-kondygnacyjny, z garażem podziemnym, zlokalizowany wewnątrz kwartału zwartej zabudowy miejskiej w centrum Sopotu przy ul. 3 Maja. Bezpośredni kontekst projektowanego terenu stanowią budynki mieszkalne o różnej stylistyce: kamienice secesyjne z początku XX wieku, budynek mieszkalny z lat 60-tych,  modernistyczne budynki z lat 20-tych XX wieku. Od strony południowo-zachodniej działka graniczy z niewielkim parkiem zlokalizowanym wewnątrz kwartału zabudowy, od strony północnej ze ślepymi szczytami historycznych  kamienic.

Urbanistycznie budynek uzupełnia istniejącą zabudowę poprzez domknięcie wewnętrznej uliczki wytworzonej przez kamienice z początku wieku. Z uwagi na niewielki rozmiar działki - ok. 1200 m² - zaprojektowano budynek zwarty, o rzucie zbliżonym do kwadratu, z jedną, otwartą, centralnie usytuowaną klatką schodową, doświetloną od góry. Od strony wjazdu na działkę przed budynkiem  zaprojektowano plac wejściowy z miejscami postojowymi. Od strony południowej budynek otwarto na park dużymi przeszkleniami i szerokimi balkonami.

Projektowany budynek szuka harmonii z zastanym kontekstem poprzez użycie takich samych materiałów zewnętrznych, proporcji otworów, kolorystyki. 

Zobacz rownież zdjęcia z realizacji:
stan na sierpnień 2013
stan na październik 2013
stan na styczeń 2014